Vikingacentret i Rosala

Vikingacentret 

 Den 5.9.2018 var vi på vikingacentret. Först Såg vi på en introduktion video var man berättade om vikingarnas liv och deras tro.  Efter det gick vi och äta i en likadan byggnad som vikingarna åt i.

Huset var snyggt och mysigt med levande ljus. De som jobbade på centret hade byggt huset helt själv.

Efter maten fick vi gå ut var vi fick lek fäktas med leksvärd, vi fick också prova vikinga skydd och kläder. Paul Wilson berättade om byteshandel. Vi testade på många olika skinn och pälsar som var ungefär likadana som de som vikingarna gjorde handel med, de var bra köpmän. Han berättade också om hur de präglade mynt och mera om deras liv.

När vi hade testat på byteshandeln fick vi gå och kolla på ett vikingaskepp och andra spännande hus, bland annat ett kapell. Egentligen får man inte gå in till skeppet men vi fick special lov så vi fick gå in i den.