Aktiverande skolgårdsmålningar med Linda Bondestam

Gårdsmålningar 

På skolgården håller årskurs 3 och årskurs 5 på med att måla aktiverande gårdsmålningar tillsammans med Linda Bondestam. Gårdsmålningarna föreställer en snigel, en drake en krokodil-anka, en apliknande varelse och så finns där ett tiotal fotspår. Meningen med gårdsmålningarna är att motivera barnen till att röra på sig istället för att stå i en klunga på gården och samtala med sina vänner.  Gårdsmålningarna är en fortsättning på skolans aktiva arbete med skolan i rörelse. Alla eleverna i skolan har tillsammans röstat ut vilka gårdsmålningar som skulle målas. När det var klart vilka målningar det blev finjusterade Linda målningarna lite efter eget behag. Hon är väldigt duktig.

Det har skrivits om de här målningarna i Lauttasaari-lehti där det syns en bild på några glatt vinkande tredjeklassister i målarrockar. Målningarna är de första i sitt slag på hela Drumsö.

Mvh årskurs 5