Åk 5 på klassexkursion till Kimito och besök till Rosala lågstadieskola

Söderlångvik 

Vi var i Söderlångvik under vår klassexkursion till Kimito. Söderlångvik är en plats där man odlar äpplen och var Amos Anderson hem. Vi gick dit på vägen hem från Bengtskär. Vi åkte först med båt från Bengtskär till Kimito och därifrån med bus till Söderlångvik. Där var vi och titta på vagnmuseum och där fanns en gammal äppelsårterings maskin. Sen var vi och hälsa på får men dom sprang iväg. Sedan fick vi en guidad tur och guiden visa till oss Amos Andersons hus. Och vi åt lunch där. Söderlångviks gård består av dryga 33000 äppelträd. Inne i Amos Andersons hus fanns det ett långt bord var man inte egentligen fick sitta men vi fick special låv. I hans hus fanns de många rum blandanat ett som hette Helsingforsrummet. Datumet vi var där var 6,9.2018.