Åk 5 familjefest

Familjefest 

Vecka 41 hade vi en familjefest på skolgården. Alla på klassen hade forskat om en person som har anknytning till skärgården. Alla som hade valt Amos Anderson som sin person var “grindvakter”, som öppnade porten för gäster . Efter det hade vi ett “bingo” där man skulle hitta personer (alltså vi som hade klätt ut oss till våra personer) och fylla i bingo lappen och gissa vem vi är. Efter man hade i alla fall två rader klara så fick man fara in, där det var ett café där det fanns tårta, smörgåsar med olika ostar, äppelsaft och sylt från Söderlångvik och annat gott.. Sen tittade vi på ett bildspel om vår klassexkursion. Sen sjöng vi våra vikingasånger som vi hade hittat på själva. Till sist lekte vi Trivial Pursuit där man skulle fara till olika platser där man skulle svara på en fråga och samla klistermärken. Den familj som fick mest klistermärken vann. Det var en mycket rolig familjefest.