Åk 5 besökte Rosala lågstadieskola #skolkontakt

Rosalalågstadieskola  

 Vi åk5 var på en klassexkursion till Åbolands skärgård. Vi besökte vikingacentre och skolan i Rosala. Vi kom med en båt till Rosala från Kasnäs som Daniel körde. Vi började med att gå en cirka 2km lång sträcka till skolan på vägen skulle vi bekanta oss med sådana blommor och växter som fanns där och på Drumsö. När vi var framme så gick vi in i skolan och en av doms lärare kom och välkomna oss. Sedan gick vi in i klassen och eleverna presenterade sig. Dom var bara 8 elever och två i förskolan.  En lärare som var rektor och en köksa som var lärare. Sedan berättade eleverna var dom bor och hur deras föräldrar kan jobba där och deras skolväg. T.ex. ens farfar var skoltaxiskuts och en annans pappa jobbade på vikingacentre. Där efter hade vi paus jumpa med dom gjorde olika rörelser. Efter det gick vi ut på deras stora skolgård där fanns ett fotis plan, en klätterställning och mycket annat. Vi läkte olika lekar på skolgården. Flickorna lekte i klätterställningen medan pojkarna var vid gungorna. Därefter lekte alla tillsammans, vi lekte MUSEN OCH BILEN. Vår lärare sa 1…2..1 och så vidare, sedan skulle alla ettor föra så snabbt som möjligt bilen runt och alla tvåor skulle föra musen så snabbt som möjligt och den som tog först fast den andra van. Efter det vinkade vi till dom och gick vidare till vikingacentre och på vägen dit skulle Rosala gruppen dokumentera om Rosalalågstadieskola

 

Skriven av: Daniel, Emma och Emil