Hälsningar från Frankrike

22.3 2018, Ventelon Frankrike

Hej!

Jag är nu i Frankrike i byn La Grave för att min pappa jobbar här. Han är bergsguide och det finns inga stora berg i Finland. Här i Frankrike är det annorlunda än i Finland.  I La Grave bor det 487 invånare (2015) och byn är 1500 meter över havet. Här finns mycket snö och vi skidar ofta. Jag bor i ett litet hus i en liten by som heter Ventelon. Vi har flera olika grannbyar, t.ex Les Terrasses, Le Chazelet och Les Hieres. För att komma till skolan tar jag skolbussen, ca 10 minuter ner för berget.  Från busshållplatsen nere i La grave måste man gå upp till skolan. Man har skola från 9-16 och onsdagen är ledig. Vi har flera olika timmar och måste ha flera olika skolböcker. Lektionerna är långa och rasterna är korta. Vi har tre raster per dag. På torsdagen och fredagen får man välja om man vill vara inne eller ute på rasten. Man får kasta snöbollar på skolgården och leka brottning och krig. Min lärare är jättesnäll och ger inga läxor. I Frankrike får man bara säga `metresse´ åt läraren, man får inte använda förnamnet. Och man markerar genom att sträcka upp pekfingret.  Vi äter lunchen på restaurang i byn. Vi får varje dag, förrätt, huvudrätt, ost och efterrätt. I mitt klassrum finns det två klasser, CE1 och CE2. Sammanlagt är vi 21 barn. I morgon ska vi klä ut oss och gå i parad genom byn för vi ska fira våren. Jag kommer att klä ut mig till häxa.

hälsningar Carolina (2.L.A)

Hus i Ventelon, vårt hem längst till höger
Busshållplatsen i Ventelon
Skolbussen på väg upp mot Ventelon
Vyn från toppen 3200m

Grannbyn Les Terrasses
De fyra övre byarna från vänster; Chazelet,Les Terrasses, Ventelon, Les Hieres

 

Grannbyn Chazelet