Medelhavsmuseet

MEDELHAVSMUSEET

Medelhavsmuseet är ett museum i mitten av Stockholm som har olika utställningar med föremål från olika länder kring Medelhavet. Vi bekantade oss med den egyptiska utställningen.

Vi såg krukor och smycken som var upp till 7000 år gamla. Det fanns också riktiga mumier av människor och heliga djur (tex. gam och krokodil). Sarkofager fanns i det sk. gravkammar-rummet. Det fanns även föremål man hittat brevid de döda i gravarna.

Man kunde klä ut sig med egyptiska kläder, peruker och smycken.

Egyptiskt smycke och staty av guden Anubis.

Vi skrev också våra namn med hieroglyfer (egyptisk skrift).

Här är våra namn i hieroglyfer. Det sista tecknet betyder att det är flicknamn.

De gamla egyptierna trodde inte på en enda gud, utan på många olika gudar. Av dehär gudarna fanns det många statyer på museet. Egyptierna trodde även att man efter döden kom till dödsriket Duat där de togs emot av dödsguden Anudis. I dödsriket vägdes den dödas hjärt mot sanningens fjäder. Om hjärtat var lättare än fjädern fick man födas pånytt .

Heidi och Jenny