Svansjön

Svansjön

Den 6.3 såg vi baletten Svansjön.

Det började med att de var ute i skogen och dansade. Prinsen gick in i en grotta där han såg svanen Odette och blev förälskad i henne. Han ville att hon skulle komma till balen. På balen fanns det många fina flickor att välja emellan.

Plötsligt kom Odile (svarta svanen). Eftersom han var förtrollad trodde han att det var Odette som han dansade med. I själva verket dansade han med Odile hela kvällen.

Sen när han skulle ge blommor åt den som han ville gifta sig med så kastade Odile blommorna på marken och berättade att hon inte var Odette. Odile sade att han hade brutit sitt löfte att förevigt älska Odette.

Prinsen gick tillbaka till grottan. Där fanns nu jättemånga svanar. Han kunde inte se Odette, men plötsligt kom de “Fyra små svanarnas dans”.

Efter det bad prinsen om förlåtelse. Då kom den onda fågeln för att jaga bort prinsen, men då bröt prinsen av den onda fågelns vinge och besegrade honom.

Sen levde de lyckliga i alla sina dagar.

Heidi och Katja 2 ML