Självständighetsbal i Finlandiahuset

Vi kom med bussen till Finlandiahuset. När vi kom in var det jättelång kö så kötiden blev 40 – 50 minuter för att komma till platsen där vi skulle dansa, men det kom underhållande gymnaster och maskotar dit var vi köadeNär vi äntligen slapp in till dansgolvet och  fick vi skaka hand med biträdandestatsdirektör som hette Pia. Vi fick också välkomst drickaden var helt okejSedan fick vi  efter en bricka med mat man fick inte  mycket mat men det var gott. Sedan sjöng vi vårt land  finska och svenska. Sedan fick vi veta vem överraskningsartisten var och det var Mikael Gabriel. Sedan sjöng han tre olika låtarEfter det dansa vi MignonChikapo, Jingle belsJiffy Mixer, Rock aroundLetkis och till sist Joraava oravaOch efter det åkte vi tillbaka till skolan med samma bus och fortsatte festen på skolan.   

           

 

Text: Mikael, Amanda, Julia