Åk 4 gammaldagsskoldag

Dagen började med att Bodil Liljeberg kom till skolan och berättade om Drumsö för länge sedan.

Hon berättade mycket intressant och alla lärde sig åtminstone en sak var, bland annat att Drumsö egentligen kommer från ordet drams som betyder klump. Och att skolan är 78 år gammal. Pyrkkä kallas även bruks-ängen och att mutteri även har namnet Iris-kiosk efter flickan Iris som arbetade i kiosken när den var i bruk som biljettförsäljning. Platsen där det nuvarande “Desiré” står idag var en polisstation och där dagiset Tärnan står idag byggdes den första skolan som hette Drumsö ungdomsförening. Skolan var mycket populär eftersom den även verkade som amatörteater. Och på julfesten var alla på Drumsö välkomna.

Efter fakta stunden hade vi slöjd. Det var bara en vanlig lektion så det är inte värt att notera desto mer. Vi tog några foton och skrev skrivstil. “Roligt att nästan alla var utklädda” och dagen var bra säger lärarna. Eleverna säger också att dagen var lyckad🙂

Alva och Fanny