åk 4 familjefest

På kvällen efter själva balen fortsatte ännu festen. Först fick vi en välkomnads drink, den smakade konstigt. Sen höll föräldarna ett tal. Efter det uppträdde föräldrakören med ”Jag sitter vi en källa”. Sen kom kocken och berättade om maten. Det var gott. Vi fick allt möjligt, t.ex. höna, griskött, falafel och köttbullar. Sen for vi till festsalen och tog ett grupp foto. Sen for vi till musiksalen och där uppträdde elever från vår klass med ”Feliz navidad”. Efter det for vi  igen till festsalen, eller som nästan alla kallar ”jumppasalen”. Efter det uppträdde vi med danserna. Först dansade vi spinvalsen, ”Chikapo”, ”Jiffy mixer”, ”Bjällerklang”, ”Rock around”, ”Letkis” med familjen och till slut ”Joraava orava”. Sen uppträdde föräldrakören igen men med två sånger den här gången. De uppträdde med ”Ring Ring” av Abba, sen kom ”Kalliolle kukkulalle”. Det var det sista sen åt vi mockarutor och drack saft och kaffe. Klockan var mycket, den var ungefär 9.15. Det var det. HEJ DÅ! 

Text: Rasmus