Julpyssel 2017

Fredagen den 1.12.2017 hade hela skolan julpyssel. Vi hade två lektioner. Vi var indelade i grupper på ungefär 16-18 personer. Man var i åldersblandade grupper och det fanns 17 grupper. I varje grupp fanns en vuxen som hade hittat på ett pyssel som vi skulle göra, här är några exemplar på dem.

Man kunde t.ex. laga pynt som man kan hänga i en julgran eller så kunde man laga julkort. Man kunde också laga saker med lera, en del lagade ljus med silkespapper och hjärtan.

De flesta tyckte julpysslandet var roligt därför att man fick lära känna andra elever och lärare. Kiva teamet hämtade en lapp där det fanns olika frågor som man kunde diskutera om. De frågorna man t.ex. kunde prata om var vad man hette och vad man gillade att göra på fritiden, man kunde också fråga vad man önskade sig till julklapp och vad man ville göra på jullovet. Den sista frågan som stod på pappret var om man skulle få resa till vilket land som helst så vilket land skulle det vara.

text: Emilia, Vanessa, Julia och Rasmus